ПРО ОЦІНКУ ТОЧНОСТІ ТЕХНОЛОГІЙ ВИГОТОВЛЕННЯ ДЕТАЛЕЙ ЗА ПАРАМЕТРОМ ЛІНІЙНОГО РОЗМІРУ
pdf

Ключові слова

якість
точність виготовлення
деталь
лінійний розмір
дисперсія

Як цитувати

Lamnauer , N. (2020). ПРО ОЦІНКУ ТОЧНОСТІ ТЕХНОЛОГІЙ ВИГОТОВЛЕННЯ ДЕТАЛЕЙ ЗА ПАРАМЕТРОМ ЛІНІЙНОГО РОЗМІРУ. Машинобудування, (25), 114–120. https://doi.org/10.32820/2079-1747-2020-25-114-120

Анотація

Забезпечення якості продукції є важливою задачею в умовах ринкової конкуренції. Неможливо забезпечити випуск якісної продукції без наявності якісної технології. В машинобудуванні основним показником якості є точність виготовлення деталей. Від точності розміру виготовлених деталей залежать експлуатаційні характеристики вироблених машин. Обробка деталей машин може проводитися за допомогою різних технологій, але кожна з них забезпечує різну якість. Висока якість супроводжується збільшенням витрат, що в умовах конкуренції на ринку є не завжди придатним для виробників продукції
В статті вирішується питання оцінки якості технології обробки з урахуванням градації, яка базується на інтервалах якості (висока, середня та низька). Це дозволяє визначити технологію, що забезпечує бажану якість та оцінити, як триває технологічний процес у часі.
В ході розв’язання поставленої задачі використано теоретичний апарат теорії ймовірностей та математичної статистики. Запропоновано використання загальної моделі щільності розподілу лінійних розмірів деталей. Доведено, що ця модель має три різні форми щільності розподілу при однакових значеннях оцінок її параметрів, таких як: нижня та верхня границі розміру, модальне значення. Ці форми ідентифікують якість технологій на основі її градації.
На базі застосування розрахунку дисперсії розмірів, як індикатора точності технологічного процесу обробки деталей проводиться оцінка його якості. Використання отриманих аналітичних виразів для дисперсії розмірів при технологіях, що забезпечують обрану якість (високу, середню та низьку) дозволяють в процесі виробництва оцінити точність та спрогнозувати кількість деталей, що знаходяться у полі допуску лінійного розміру.
Проведені дослідження є часткою процесу управління якістю в машинобудуванні.

https://doi.org/10.32820/2079-1747-2020-25-114-120
pdf